Bilgisayarda Ana kart ne işe yarar?

Notebook ve Bilgisayarda anakart işlevi nedir

Ana kart bir Notebook veya bilgisayar için çok önemlidir. Ana kart, bilgisayar sisteminin temelidir. Ana kartın üzerinde yer alan noktalar birbiri ile iletişim sağlamaktadır. Ana kartın görevi ölçüsü ne olursa olsun aynıdır. Ölçüsü küçük ve büyük farklı ana kartlar mevcuttur.

Bilgisayarda Ana kart

Ufak cihazlar için uygun olan ana kartlar 17X17 cm boyutundadır. Bu ana kartlar son zamanlarda tasarlanmıştır.  Küçük multi medya cihazları için bu ana kartların tasarlandığı söylenebilir. Standart masa üstü bilgisayarları için tasarlanmış olan ana kartlar ise Micro ATX ana kartlardır. Bunların boyutu daha fazla olduğu için üzerine daha fazla kart yerleştirebilmek mümkündür. Grafik kartı ya da ses kartı da yerleştirilebilir. Ana kartın görevi işinizi kolaylaştırmaktır.

Ana kartın görevi bilgisayar sistemini taşımaktır. Ana kart seçerken dikkat edilmesi gereken bilgisayarda ne yapmak istediğinizdir. Kimi kişi film izlemek, kimi oyun oynamak ister. Piyasada birçok farklı ana kart bulunmaktadır. Genellikle oyun oynamak isteyenler için daha güçlü ana kartlar gerekir. Ana kartın fiyatı 500 dolara ulaşabilir.

Sitemiz içerigi yazılı ve görsel hiç bir içeriğini hiçbir şekilde ticari amaçla bilgisayarına indiremez (download edemez), kopyalayamaz, çoğaltamaz, kendi ve/veya bir başkasının web sitesinde veya diğer herhangi bir mecrada yayınlayamaz. Aksi davranışta bulunanlar herhangi bir ihtara veya ihbara gerek kalmaksızın zararı tazmin etmeyi kabul, beyan ve taahhüt etmiş olmaktadır.